Jane Austen írónő 1811-ben megjelent világhírű regényének címére utalva az amerikai elnökválasztás értelem és érzelem küzdelme lesz november 5-én.
Egyik oldalon a szűklátókörűség, az intolerancia, a kirekesztés érzékelhető az Európa gondjaitól elzárkózással és szemellenzős, felelőtlen klíma-politikával párosulva egy populista és pökhendi vezető tolmácsolásában, aki egész életét törtetéssel és gátlástalan üzleti trükökkel töltötte, miközben mesebeli vagyon harácsolt össze a biznisz-világban legyőzöttek tőkéjéből. Itt az érzelem a döntő, a már-már vallásos hit ennek az embernek a képességeiben, amit semmi nem támaszt alá. A másik oldalon a nyitottság, a tolerancia a segíteni akarás, a szegények felé mutatott érzékenység, az európai gondokkal való azonosulás és a klíma-válságot felelősen kezelő hozzáállás figyelhető meg egy egész életében jogászként dolgozó és önerőből felemelkedő nő képviseletőben. Ez az értelem oldala és a józanság hangja.
Egy vagyonba beleszületett milliárdos nagytőkés vagy egy maga erejéből előrejutó középosztálybeli jogásznő lesz a nyugati világ új vezetője? Vagy úgy is feltehetjük a kérdést: merre billen majd a mérleg, melyik jövő felé tart majd a világ: az ellentétek kiéleződése jön, fehérek és feketék, bevándorlók és helyiek, többségiek és kisebbségiek között a globális problémak felelőtlenül kezelő mágnással vagy egy toleráns, megoldás-központú vezetés kezébe kerülnek a döntések; igazságosabb társadalom-modell vagy széthúzó és igazságtalan berendezkedés felé tesz lépéseket Amerika?
További kérdések: a külpolitikájában magára hagyja Európát az USA vagy továbbra is kiáll a gyengébbek mellett az agresszív ázsiai (orosz-északkoreai) előretörés ellenében? Orbán Viktor úgy hiszi, hogy Trump békét teremthet Ukrajna kapcsán (abból kiindulva hogy elnöki ciklusában nem kezdet harcot) ám a logikátlan lenne feltételezni Trumpról hogy egy meglévő háborús válságot jól kezelne (gyakran szélsőséges megnyilvánulásaival) sokkal inkább az elmérgesedő és világháború felé mutató beavatkozás a valószínűbb. Így az a kérés is megfogalmazódik: a világháború felé lép egyet Amerika (és így a világ) vagy az agresszor-hatalmak megfékezése felé?
Értelem és érzelem küzdelme jön tehát november 5-én, mely harcban az emberi tényező, a versengő elnökjelöltek személye is meghatározó: a 330 milliós Amerika megválaszt vajon egy gátlástalan pojácát vagy felismeri, hogy az értelmére kell(ene) hallgatnia?
Ha ön is szavazhatna, ön kire voksolna?