Az oda és vissza zajló lépések sorozata újabb izraeli lépéskényszert hozott: az IDF (The Israel Defense Forses) vadászgépekkel és bombázókkal szombat hajnalban 20 iráni célpontra mért katonai csapást. Elsősorban légvédelmi létesítményeket, rakétagyártó üzemeket és főleg rakétaindító állomásokat támadtak annak érdekében, hogy gátolják és csökkentsék Irán csapásmérő erejét az 1500 km-re fekvő Izraelre. Mint ismeretes a két régóta ellenséges állam nem határos egymással, a két főváros, Tel-Aviv és Teherán légvonalban 1585 kilométer távolságra fekszik egymástól.
A kép forrása. thehindu.com
Az IDF lépésére október 1 óta számítani lehetett, hiszen Irán ekkor indított rakéta-támadást Izrael ellen, aminek során 200 ballisztikus rakétával mér csapást a zsidó állam nagyvárosaira. Bár ezek nagy részét a híres Vaskupola nevű izraeli védelmi rendszer hatástalanította, ha az irániak szándéka érvényesül, akkor Izrael összes városa lángokban állt volna. Hogy erre nem kerüélt sor az nem Iránon múlt hanem az izreali légvédelem hatékonyságán.
Az Izrael - Irán közti adok - kapok és oda - vissza történő csapásmérés tavaly október 7-én vette kezdetét, amikor a Hamasz nevű palesztin terrorszervezet (Jahja esz-Szinvár parancsára) 3 ezer rakétát lőtt ki Izraelre, majd szárazföldi úton is megtámadta a zsidó államot több ezer fegyveressel. A támadás során lemészároltak 1139 ártatlan civilt, köztük 36 gyermeket. Komplett családokat irtottak ki, számtalan családi házat felgyújtva, és 250 túszt magukkal hurcolva (vissza Gáza területére). A mészárlást Irán örömmel nyugtázta és további Izrael elleni támadásokra ösztönözte az általan szponzorált szervezeteket, így a libanoni Hezbollah fegyvereseit és a jemeni huszikat. Sőt, Teherán megújította együttműködését a palesztin Hamasszal, újabb fegyveres támogatást nyújtva nekik. Izrael természetesen reagált az aljas és váratlan támadásra és lerohanta a gázai Hamasz bázisait (október 16-án lividálva az október 7-i támadás kitervelőjét Jahja esz-Szinvárt ).
Az Izrael elleni támadások sorozata mára kiteljesedett: északon Libanonból a Hezbollah csapásai érik állandóan a zsidó államot, mely ellentámadásra kényszerült, bevonulva a dél-libanoni területekre. Irán pedig a már említett október elsejei nagyszabású rakéta-támadásával próbálta meg gyengíteni és csapásokkal sújtani a zsidó államot. Úgy tűnik most újabb fejezetéhez érkezett a konfilktus: az IDF felvette a kesztyűt és Iránnal is szembeszálllt (a Hamasz és a Hezbollah mellett) így már három fronton vív védelmi háborút fennmaradásááért. Közben az USA bár jelentős erőket állomásoztat a társégben (1 teljes repülőgép-hordozó flotillát) és Izrael mellett áll (ahogyan eddig mindig) nem vesz részt egyelőre az Izrael-Irán konfliktisban és nem támogatja Tel-Avivot abban, hogy háborúzzon Iránnal. Kérdés: menyire eszkalálódik a válság és milyen válasz érkezik Irántól?